A FEJLESZTÉSEKRŐL
Annak megállapításához, hogy a gyermeknek egyéni vagy csoportos TSMT-re van-e szüksége, előzetes vizsgálatot végzek. A vizsgálat részét képezi egy részletes anamnézis, amely után a szülőkkel közösen megbeszéljük a vizsgálat eredményeit és a fejlesztési javaslatot.
Egyéni TSMT fejlesztés javasolt azoknak a gyermekeknek, akiknél az első konzultáció során elvégzett felmérés eredményei ezt indokolják. Abban az esetben is egyéni fejlesztés javasolt, ha a gyermekkel a felmérés csak részben vagy egyáltalán nem felvehető. Az egyéni TSMT tréninget a gyermek fejlettségi szintjéhez igazodva állítja össze a szakember, majd segít a szülőknek azt betanulni. Átbeszélik a feladatok sorrendjét, az ismétlések számát, a szükséges eszközöket és a feladatokhoz tartozó énekeket, mondókákat. A szakember több, mint 1000 feladat közül választja ki, és állítja össze a tréninget. A tréningek egymásra épülnek, és fokozatosan nehezednek. Egy tréninget általában 8 hétig hetente többször kell gyakorolni, hogy elérjük a megfelelő fejlődést. 2-4 hetente kontroll keretében találkoznak a családok a szakemberrel, ahol végigtornázzák az aktuális tréninget, átbeszélik a tapasztalataikat. Ha indokolt, a szakember változtat a feladatokon.
Azt, hogy egy gyermek hányadik tréning után éri el azt a fejlettségi szintet, amit az első konzultáció alkalmával kitűztek célként, nehéz előre megmondani. Ennek oka, hogy minden gyermek egyedi, ahogyan a fejlődése és az idegrendszeri érése is az.
Kutatások igazolják, hogy minél korábban észleli a szülő gyermeke lemaradását, és kér segítséget szakembertől, annál könnyebb a gyermeknek behoznia azt. Hiszen minél fiatalabb egy gyermek, az idegrendszere is annál képlékenyebb, s fejleszthetőbb.
Mely gyermekeknek ajánlott TSMT?
A Varázserdőbe várjuk azokat az 1-10 éves korú gyermekeket, akiknek:
-
a mozgásfejlődésében eltérés tapasztalható (gyorsabb, lassabb vagy felcserélődtek a mozgásfázisok, illetve kimaradt, vagy túl rövid ideig tartott egy-egy fázis, vagy a mozgás kivitelezése eltért az átlagtól)
-
beszédfejlődésben elmaradás vagy késés figyelhető meg az életkorhoz képest (logopédiai fejlesztést jól kiegészíti az egyéni TSMT)
-
gyenge mozgáskoordináció és egyensúlyérzék (lassabb idegrendszeri érés)
-
szociális téren elmarad az életkori szinttől pl.: túlságosan visszahúzódó, nehezen illeszkedik be a közösségbe, a szabályokat nem vagy nehezen tartja be.
-
túlságosan mozgékony „nem tud megülni a fenekén”
-
figyelmi problémák, nehezen koncentrál, rövid ideig tud figyelni,
-
feladattudat és feladattartás nehezen vagy egyáltalán nem alakult ki,
-
irányíthatóság, együttműködés nehézségei
-
játékokkal nem rendeltetésszerűen játszik: pl. szétdobálja
-
tanulási nehézség, nehezebben, lassabban tanul meg új dolgokat (pl. mondókákat, verseket, énekeket nem jegyzi meg)
-
a gyermek napi ritmusában bekövetkező változások (változik az alvás-ébrenlét ideje, a napi aktivitási periódusa átalakul)
-
autisztikus tünetek figyelhetőek meg
-
már rendelkeznek diagnózissal: pl. ADD, ADHD, hiperaktivitás, autizmus, magatartászavar stb.
Többek között a TSMT hatására megfigyelhető, hogy:
-
fejlődik, beindul a beszéde, javul az artikulációja
-
fejlődik a mozgása, mozgáskoordinációja, egyensúlyérzéke
-
mozgékonyabb lesz, javul a figyelme,
hosszabbodik a játékideje, javul a manipulációja, grafomotorikája
-
kialakul, tartósabb lesz a feladattudata
-
a szabályokat elfogadja és betartja
-
érdeklődőbb, együttműködőbb, kiegyensúlyozottabb lesz,
-
az ADD, ADHD, hiperaktivitás, autizmus és magatartászavar tünetei csökkennek
Egyéni TSMT eszközei (hogy épp melyikre van szükség, függ az összeállított tréning feladataitól):
-
pléd vagy függőágy,
-
nagy fitness labda (átmérő: 85-95cm),
-
gördeszka (amelyre a gyermek kényelmesen rá tud feküdni, 80 cmx20cm),
-
bot (könnyen meg tudja markolni a gyermek, minimum 100 cm hosszú)
-
billenőlap (65cmx65cm),
-
egy vagy két jól pattogó gumilabda (átmérő: 20-25 cm),
-
trambulin,
-
forgószék és
-
egy-két plüss.
Fejlesztőmben lehetőség van rendszeres heti foglalkozásra járnia a gyermekeknek, abban az esetben, ha otthon nehezen vagy egyáltalán nem működik a torna.
Csoportos TSMT heti 2 alkalommal javasolt azoknak a gyermekeknek, akik csak kis mértékben teljesítenek gyengébben az életkorukhoz képest a figyelem, az irányíthatóság, a feladattudat és a tanulás terén. Illetve azoknak a gyermekeknek is, akik az egyéni fejlesztés hatására már csoportéretté váltak. A csoportos TSMT egyik fontos feltétele, hogy a gyermek együttműködjön a foglalkozást tartó szakemberrel.
Ebben az esetben is több, mint 1000 feladat van, melyet a fokozatos nehezedés és terhelés elve alapján folyamatosan építünk be a tréningekbe. A mozgásos feladatok segítik az érzékelés, észlelés fejlődését, a testvázlat, a térbeli tájékozódás és a dominancia beérését. A feladatsorok javítják a gyermek koncentrációs képességeit. Megalapozzák, segítik a figyelem jobb irányíthatóságát, továbbá a szerialitás (sorrendiség), a ritmusérzék és a motoros kreativitás fejlődését. A mondókákkal, énekekkel kísért feladatvégzés során fejlődik a kommunikációjuk és az anyanyelvi készségük.
A csoportos TSMT eszközigénye jóval nagyobb (pl.: bordásfal, tornapad, zsámolyok, palló stb.), mint az egyéni TSMT-nek. Illetve itt nem kéthavonta, hanem 4-6 alkalom után jön az új tréningsor (körfeladat, elemi, sorfeladat, gördeszkás-, labdás tréning).
A jelentkezés folyamatos, melyet felmérés előz meg, vagy rendelkezni kell fél évnél nem régebbi felméréssel.
A Varázserdőben csoportos TSMT-re 4 éves kortól várom a gyermekeket.